خوش آمدید

جستجو

تبلیغات

درد شانه و درمان غیر جراحی آن

   

  آن چه که مفصل شانه خوانده می شود در واقع ترکیبی از چند ماهیچه ، تاندون و مفصل است که امکان حرکت بازو در دامنه حرکتی بسیار وسیعی را فراهم می کند . وجود دامنه حرکتی وسیع در این مفصل میتواند ریسک ابتلا به مشکلاتی مانند دررفتگی مکرر و بی ثباتی شانه و گیر افتادگی بافت های نرم یا ذرات استخوانی در مفصل و در نتیجه درد را افزایش دهد. ممکن است احساس درد مداوم باشد یا شخص تنها هنگامی که شانه خود را حرکت می دهد احساس درد کند .

  شانه درد ممکن است موقتی باشد اما در صورت تداوم پیدا کردن درد حتما نیاز به مراجعه پزشک برای تشخیص علت شانه درد و انجام درمان می باشد .

   علائم و نشانه ها

  درد شانه ممکن است همراه با علائم دیگری باشد که به بیماری یا اختلال بوجود آورنده آن بستگی دارد. درد شانه  ممکن است از خود شانه بوجود آمده باشد یا با بیماری هایی بوجود آمده باشد که نواحی دیگر بدن مثل گردن را تحت تاثیر قرار می دهند.

  علائم دیگری که همراه با درد شانه بوجود می آیند از قرار زیر هستند:

  • گردن درد یا بازو درد
  • کبودی
  • صدا دادن بازو در حین حرکت دادن
  • احساس خستگی مفرط
  • تب
  • احساس ساییدگی یا بیرون زدگی شانه
  • سفتی و ضعف عضلانی
  • حرکت دردناک بازو
  • ورم بازو
  • احساس گرمی و قرمزی بازو

  علت و دلایل

  مشکلات مفصل شانه به چهار دسته تقسیم میشوند :

  - پارگی تاندون ها و تاندونیت ( بورسیت یا التهاب تاندون شانه)

  - بی ثباتی و دررفتگی مکرر شانه

  - آرتروز شانه

  -شکستگی

  سایر علت های درد شانه که شایع نیستند شامل وجود تومور، عفونت و مشکلات سیستم عصبی میباشد.

  بورسیت

  بورس ها کیسه های بسیار کوچک حاوی مایع نرمی هستند که در تمامی مفاصل بدن از جمله شانه وجود دارند . بورس ها به عنوان یک بالشتک بین استخوان ها و بافت نرم پوشاننده آنها عمل میکنند و به کاهش اصطکاک بین استخوان و مفاصل کمک میکند.

  گاهی اوقات استفاده بیش از حد از مفصل شانه و موجب التهاب و ورم بورس ها در شانه می شود که به این حالت بورسیت گفته میشود . بورسیت اغلب همراه با اسیب تاندون شانه اتفاق می افتد. در این حالت بافت های شانه ملتهب و دردناک میشوند و ممکن است بسیاری از فعالیت های ساده روزانه مانند شانه کردن موها یا لباس پوشیدن برای شخص مشکل شود.

  تاندنیت

  تاندون یک رشته است که مفاصل را به استخوان ها متصل می کند . تاندنیت یا التهاب تاندون در اکثر مواقع بر اثر فرسایش آن به مرور زمان رخ می دهد . التهاب تاندون دو نوع است :

  حاد : انجام حرکاتی مانند بالا بردن شانه بالای سر و حرکت دادن سر آن مانند زمان پرتاب کردن توپ منجر به تاندنیت حاد می شود.

  مزمن : بیماری هایی مانند آرتروز و یا فرسایش تاندون بر اثر حرکات تکراری و روند طبیعی بالا رفتن سن میتوانند به مرور زمان موجب تاندنیت مزمن شوند .

  تاندونهایی که بیش از همه در شانه در معرض التهاب هستند چهار تاندون روتاتور کاف و تاندون های دو سر بازو هستند. روتاتور کاف از چهار ماهیچه و تاندون های متصل به آن تشکیل شده است که سر بازوی شما قرار دارد و مفصل شانه را در محل آن نگه میدارد

  پارگی تاندون

  ایجاد شکاف و پارگی در تاندون های شانه ممکن است در نتیجه یک حادثه یا روند فرسایش تاندون ها به مرور زمان( بالا رفتن سن، استفاده بیش از حد از شانه) اتفاق بیافتد . پارگی تاندون شانه ممکن است جزئی یا کلی( جدا شدن کامل تاندون به دو قسمت) باشد . در موارد پارگی کامل تاندون ، تاندون از محل اتصالش به استخوان کاملا جدا می شود . پارگی تاندون های روتاتور کاف و تاندونهای دو سر بازویی شایع ترین نوع در میان اسیب های از این دست هستند.

  گیرافتادگی شانه

  گیر افتادگی شانه زمانی اتفاق می افتد که قسمت بالایی استخوان کتف به بافت نرم قرار گرفته در زیر آن فشار وارد میکند. زمانی که شخص دست خود را بالا میبرد ( حالتی که دست از بدن فاصله میگیرد) ، استخوان کتف بر روی تاندون های روتاتور کاف و بورس های شانه فشار می آورد و به اصطلاح این تاندون ها دچار گیر افتادگی می شوند. این حالت منجر به تاندنیت و بورسیت در شانه و بروز دردکتف و کاهش دامنه حرکتی شانه می شود . با گذشت زمان گیر افتادگی شانه حتی میتواند منجر به پارگی تاندون های شانه شود .

  در رفتگی مکرر و بی ثباتی شانه

  در این مشکل به سر بازو فشار اورده میشود و استخوان آن از محل خود در مفصل شانه خارج می شود . این مسئله ممکن است در نتیجه یک حادثه یا استفاده بیش از حد از شانه اتفاق بیافتد .

  دررفتگی شانه ممکن است جزئی یا کلی باشد . در موارد درفتگی جزئی شانه ، بالای بازو تنها کمی از محل خود در مفصل شانه جابه جا می شود که به این حالت اصطلاحا " جابجایی" گفته میشود. دررفتگی کامل شانه به این معناست که گوی سر استخوان بازو کاملا از محل خود ( کاسه مفصل شانه) جدا شده است .

  در صورتی که رباط ها ، تاندون ها و ماهیچه های اطراف مفصل شانه ضعیف شوند ، دررفتگی شانه ممکن است به دفعات اتفاق بیافتد. دررفتگی های مکرر شانه ( جزئی یا کلی) موجب درد و بی ثباتی شانه در هنگام بالا بردن بازو به سمت جلو یا از کنار بدن ، می شود . دررفتگی و جابجایی های مکرر شانه همچنین میتواند منجر به آرتروز شانه شود.

  آرتروز

  درد کتف و شانه می تواند ناشی از آرتروز باشد. رایج ترین نوع آرتروز در مفصل شانه استئوآرتریت یا آرتروز استخوانی می باشد . علام این بیماری شامل تورم ، درد و خشکی شانه هستند که معمولا در میانسالی بروز میکنند . آرتروز شانه به مرور زمان شکل میگیرد و با گذشت زمان درد ناشی از آن تشدید می شود.

  افراد اغلب برای کاهش درد ناشی از آرتروز شانه ، آن را حرکت نمی دهند . این امر میتواند به خشکی بیشتر شانه و بافتهای اطراف آن و در نتیجه دردناک شدن شانه در هنگام حرکت دادن آن منجر شود

  درمان درد شانه

  هر درد شانه در اثر حادثه باید فوراً توسط پزشک درمان شود. پزشک بعضی در رفتگی ها را به آسانی جا می اندازد. موارد شدیدتر آن باید با جراحی درمان شود.

  اگر درد شانه در اثر کار زیاد باشد، نکات زیر به رفع آن کمک می کند.

  شانه را استراحت بدهید. اگر شانهٔ شما بعد از انجام کار تکراری دچار درد می شود، سعی کنید طرز انجام کار را عوض کنید. یا در فاصلهٔ کار به شانه استراحتی بدهید. ورزش را به طور کامل ترک نکنید مثلاً اگر گلف بازی می کنید، چند روز به جای آن دوچرخه سواری کنید.

  آن را خنک کنید. با اولین آزردگی شانه کیسه ای یخ را چندبار در روز، و هر بار کمتر از ۲۰ دقیقه، روی آن بگذارید. یخ ناحیهٔ آزرده را بی حس کرده و تورم و التهاب آن را کاهش می ٔهد.

  آن را گرم کنید. بعد سه روز یخ گذاشتن و کم شدن درد، چندبار در روز، هر بار بین ۲۰ تا ۳۰ دقیقه، گرمای مرطوب به آن بدهید. گرما جریان خون را در ناحیهٔ آسیب دیده بیشتر می کند. حتی ریزش آب گرم در هنگان دوش گرفتن مؤثر است.

  دارو بخورید. خوردن داروهای ضدالتهابی غیر استروئیدی مشکل را درمان نمی کند، ولی درد را موقتاً تسکین می دهد.

  نزد پزشک بروید. اگر بعد از چند روز درد شانه از بین نرود، یا مرتباً به آن آسیب وارد می آید، نزد پزشک بروید تا او درمان فراصوتی، استروئیدی، یا جراحی را توصیه کند. یک تزریق داروی استروئید با بی حسی موضعی در مفصل می تواند تا یک سال درد را آرام کند. مدت تسکین درد بستگی به فعالیت شانه دارد. اگر به کار خود برگردید و دوباره شانه را زیاد به کار بگیرید، درد ظرف چند هفته باز می گردد.

  در برخی افراد، عمل جراحی تراشیدن تکه ای استخوان که بر وتر فشار می آورد لازم می شود. بعضی دیگر نیاز به ترمیم وتر گردانندهٔ بازو دارند.

  تقویت شانه. اگر درد شانه مکرر است تقویت ماهیچه ها و وترهای آن را احتمالاً مفید خواهد بود. هفت ورزش زیر به این کار کمک خواهد کرد.

  ۱. به شکم بر روی تخت یا میز محکمی دراز بکشید و دست ها را از دو طرف آویزان کنید. در کف هر دست یک وزنهٔ نیم کیلوئی گرفته و پشت دست را به طرف خود بگیرید. حالا وزنه ها را تا سطح چشم ها بالا بیاورید. این کار را ۸ تا ۱۲ تکرار کنید.

  ۲. صاف بایستید و در هر دست وزنه ای نیم کیلوئی بگیرید. شانه ها را به طرف گوش ها بالا بکشید. سپس شانه ها را به عقب کشیده و به هم نزدیک کنید. شانه ها را آزاد کرده و این کار را۸ تا ۱۲ بار تکرار کنید.

  ۳. به پشت دراز بکشید و دست چپ را بالای سر روی دست راست بگذارید. با دست چپ دست راست را به آرامی به طرف گوش چپ بکشید. با دست راست کمی مقاومت کنید. این کار را ۸ تا۱۲ بار تکرار کرده و سپس با دست دیگر انجام دهید.

  ۴. بر لبهٔ صندلی محکمی نشسته و با دست هایتان صندلی را در دو طرف پاها بگیرید. حالا سعی کنید خود را از روی صندلی بلند کنید. این کار را ۸ تا ۱۲ بار تکرار کنید.

  ۵. روی طرف چپ بدن دراز بکشید. آرنج راست را روی طرف راست بدن گذاشته و آن را ۹۰ درجه خم کنید. وزنه ای نیم کیلوئی را در دست راست گرفته و روی شکم بگذارید. حالا آرنج را محکم نگاه دارید و سعی کنید تا آنجا که می توانید وزنه را بلند کنید. دست را رها کرده و ۸ تا ۱۲بار تکرار کنید. همین ورزش را با دست دیگر هم انجام دهید.

  ۶. بایستید و وزنه ای نیم کیلوئی در هر دست بگیرید. در حالی که دست ها را به دور خود می چرخانید، آنها را تا جائی که امکان دارد از دو طرف بلند کنید. دست ها را رها کرده و ۸ تا ۱۲ بار تکرار کنید.

  ۷. به شکم روی میز محکمی دراز بکشید، به طوری که شانه ها و بازوها روی میز و ساعدها از میز آویزان باشند. در هر دست وزنه ای نیم کیلوئی گرفته و دست ها را تا سطح میز بالا بیاورید. این کار را نیز ۸تا ۱۲ تکرار کنید.

    منبع : سایت های آفتاب و دکتر افشار

     دکترفریده رفیعی متتخصص طب فیزیکی و توانبخشی - شیراز معالی آباد مجتمع تجاری پزشکی اهورا ط 6 واحد 67 تلفن 36341270


  این مطلب تا کنون 7 بار بازدید شده است.
  منبع
  برچسب ها : شانه ,تاندون ,مفصل ,بازو ,آرتروز ,ممکن ,مفصل شانه ,تکرار کنید ,آرتروز شانه ,پارگی تاندون ,شانه ممکن ,اتفاق بیافتد دررفتگی ,شانه اتفاق بیافتد ,
  درد شانه و درمان غیر جراحی آن

تبلیغات


  محل نمایش تبلیغات شما

پربازدیدترین مطالب

آمار

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر